Veszélyben a nők szíve

2014. február 6. -án került megrendezésre iskolánkban-immár második alkalommal- figyelemfelkeltő jelleggel a PaN nap.

Magyarországon több nő veszíti életét szív-és érrendszeri megbetegedés következtében, mint férfi, bár a köztudatban a szívinfarktus, a hirtelen szívhalál és az érrendszeri megbetegedések sokkal inkább férfiakra jellemző halálokok, annak ellenére, hogy a Központi Statisztikai Hivatal adatai nem erről árulkodnak. A szív- és érrendszeri betegségek a nők halálozásának 57 %-át, a férfiakénak 45%-át okozzák.

A Pirosban a Nőkért mozgalom világszerte erre a problémára szeretné felhívni a figyelmet.

A Szív Világszövetség, mely az egész világon küzd a szív-és érrendszeri betegségek ellen, globális mozgalommá szélesítette azt a programot, melynek magyar elnevezése Pirosban a Nőkért, vagyis PaN. A Világszövetség tagja minden országban a kardiológus orvosok tudományos egyesülete, illetve az a társadalmi szervezet, amelyik - legtöbbször a szívbetegségben szenvedők és családtagjaik részvételével - a legaktívabb a legtöbb életet kioltó betegség megelőzése, minél eredményesebb kezelése érdekében.

Magyarországon a Szív Világszövetség tagjaként a szakorvosok tudományos szervezete, a Magyar Kardiológusok Társasága, illetve az egész társadalmat képviselő Magyar Nemzeti Szívalapítvány karolta fel a mozgalmat.

A szív-és érrendszeri megbetegedések okai:

• A magas koleszterinszint hozzájárul a szívbetegségek kialakulásához azzal, hogy zsíros lerakódásokat okoz az artériákban. Ez leszűkíti az artériákat, és megnehezíti a szív számára a vér eljuttatását a szervezet különböző részeibe.
  • A megemelkedett vérnyomás okozhat szív- és érrendszeri betegséget, de könnyen azonosítható probléma, és gyakran már étrendbeli, életmódbeli változtatásokkal is kezelhető. Másoknak vérnyomáscsökkentő gyógyszert is kell szedniük.
  • A túlsúly növeli a szívbetegségeket okozó kockázati tényezők előfordulásának valószínűségét, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség.
  • A menopauzán túl a nők majdnem felében megnő a vérben található rossz koleszterin (LDL) szintje.
  • Bár a stressz nincs közvetlen kapcsolatban a szívbetegséggel, de ha emiatt is dohányzol, gyorsételeket fogyasztasz és alkoholt iszol, ezek hozzájárulhatnak a szívbetegséghez.
  • Úgyszintén fokozhatja a Te kockázatodat, ha egy közvetlen hozzátartozód szívbetegségben szenved.
  • A rendszeres testmozgás hiánya szintén szerepet játszik a szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásában. A sportolás csökkentheti a rizikófaktorokat, és a stressz kezelésében is segítséget nyújt.

Mit tegyünk szívünk egészségéért?

Csak annyi kalóriát fogyassz, amit a szervezeted a nap közben fel is használ!
  • Kerüld a telített zsírokat, amelyek a vajban, a teljes tejtermékekben és a zsíros húsokban találhatóak! Kerüld a transzzsírokat tartalmazó zsíradékokat, süteményeket, ételeket! Fogyassz minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonakészítményeket. Sovány húsokat, sovány tejből készített termékeket keress! Válaszd rendszeresen inkább a telítetlen zsírokat tartalmazó szívbarát margarint, sovány tejtermékeket, növényi olajat (például olivaolajat) és halat.
  • A napi sóbeviteled ne haladja meg az 3 grammot!
  • Próbálj meg mindennap legalább 30 percet közepesen megterhelő edzéssel tölteni. A hétköznapi tevékenységeket is közepesen megterhelő fizikai gyakorlatokká változtathatod, például lendületesebb sétával, kertészkedéssel vagy bármilyen házimunkával!
  • Kerüld a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást!
  • Törekedj egészséges testsúlyod megtartására, a stressz kezeléséhez pedig használj relaxációs technikákat a nassolás helyett!
  • Soha ne add fel! Ha magad alatt vagy, hallgasd meg Wolf Kati, Radics Gigi és Oroszlán Szonja: Dobog a világ benned! című számát!

A program a szünetekben zajlott, ahol a megismerhették az iskola tanulói a PaN mozgalom célkitűzéseit, majd a hangulatos grand UP! után, két rövid divatbemutatót (utcai viselet, alkalmi ruha) láthatott az iskola közönsége, amely szintén nagy tetszést aratott.Az erről készült képek itt tekinthetőek meg.

Képek a Google Fotók-on